Yükselen burç doğum anımızda ufuk düzleminde yükselmekte olan burç ve o burcun derecesidir. Doğum haritamızda yükselen burcumuz Ascendant veya ASC ile belirtilir. ASC doğum haritamızın en önemli referans noktasıdır. Doğum haritamız ve hayatımızın yolculuğu, ilk nefes aldığımız anı simgeleyen bu nokta ile başlar.

Doğum yeri ve zamanına bağlı olarak her birimizde değişmektedir. Ve ilk nefesi aldığımız, ruhumuzun bedenlendiği anı temsil eder.

İlk nefesi alıp hayatla buluştuğumuz o zamanın koşulları ve kalitesi tüm yaşamımıza yansır. Doğum anında olup biten her şey ve hayatımızın ilk dönemindeki şartları; henüz bilinçsiz bir şekilde hayatı nasıl algıladığımızı da gösterir.

Gördüğümüz, hissettiğimiz ve bilinçsiz de olsa algıladığımız şeyler doğrultusunda dış dünyaya karşı olan bakış açımız, tavırlarımız oluşur. Yani nasıl algılıyorsak o şekilde bakarız. Biz, bu tavır ve tutumlarda olduğumuz için dışarıdan bakan kişiler de ilk etapta bizi bu şekilde algılar.

Aynı zamanda yükselen burç fiziksel görünümümüz, davranış biçimlerimiz ve tepkilerimiz hakkında da bilgi verir. Burası bizim dış dünyaya açılan kapımızdır.

Yükselen Koç burcu iseniz, doğum anı şartlarınızda bir savaş ortamından bahsetmek mümkün. Belki doğum anınızda ebeveynler arasındaki kavgalardan, aile içinde mücadele gerektiren durumlardan bahsedebiliriz. Belki de çok hızlı gelişen veya ameliyatlı hatta yoğun kanamalı bir doğum sürecinden bahsedebiliriz.

Siz ilk nefesi aldığınızda böyle bir ortamı deneyimlediğinizden; bu dünyayı da mücadele edilmesi ve hayatta kalınması gereken bir savaş ortamı olarak görüyor olabilirsiniz. Diğerler’ de size baktığında, sizi son derece cesur, hızlı, aceleci ve zaman zaman agresif olarak değerIendirebilir.

Hayatınızda rekabet ve mücadele içeren temalar yoğun olarak görülürken, sürekli koşturmaca içerisinde olduğunuz söylenebilir. Genel olarak kaslı ve atletik bir vücut yapısından, yüz veya kafa bölgesinde bir kesik/dikiş/yanık izinden bahsedebiliriz. Sizi kafanız önde, kızgın bakışlarla ve toslamaya giden bir koç gibi hızlı yürüyüşünüzden tanıyabiliriz.

Yükselen Boğa burçları haritada aksi bir yerleşim yoksa maddi açıdan rahat ve konforlu bir ortama doğmuş olabilir. Belki de sizin doğumunuz ile birlikte aileniz Bir miras, hak ediş veya gayrimenkul/toprak sahibi olmuş olabilir. Ayrıca ebeveynlerinizin birbirine sevgi, güven ve sadakat duyduğu bir ortamı algılamış olabilirsiniz.

Bu nedenle siz bu dünyayı maddi ve manevi anlamda kazanç elde etmek, biriktirmek, refah düzeyinizi arttırmak ve kendinizi daha güvende hissetmek gereken bir yer olarak algılamış olabilirsiniz. Dışarıdan bakıldığında, tutumlu, güvenilir, maddi ve manevi açıdan güçlü görünen bir kişi gibi algılanabilirsiniz. Yaşamınızda maddiyata yönelik konular ve yatırımlar, diğerlerine güven duyma gibi temalar ağır basabilir. Genel olarak kilo almaya meyilli ve güzel yüz hatlarından bahsedebiliriz.

Eğer siz yükselen ikizler burcuysanız, doğum anınızda etrafınızda genç insanlar, kardeş ve kuzen yoğunluğu veya ebeveynlerin genç olması gibi durumları algılamış olabilirsiniz. Belki de kısa bir yolculuk halindeyken gerçekleşen bir doğum veya babanızın kısa mesafe bir yolculuktan doğuma yetişmiş olması söz konusu olabilir.

Ayrıca ebeveynlerin entelektüel açıdan zengin, eğitimci veya iletişim yetenekleri olan kişiler olduğundan bahsedebiliriz.

Siz de bu yüzden diğerleri tarafından bilginin peşinden koşan ve sürekli yeni şeyler öğrenmek isteyen, araştıran, meraklı bir yapıda, kuş gibi sürekli oradan oraya hareket eden bir yapıda algılanabilirsiniz.

Hayatınızda kardeşler, eğitimler ve yoğun bir iletişim hakim olabilir. Genelde ince, uzun yapıda, son derece hareketli ve diğerlerine göre daha genç görünümlü olabilirsiniz. Hayatın içinde iletişim kurmak çok önem kazanır.

Yükselen Yengeç burçlarının doğum anında aile veya akrabalar arasında yoğun bir hassasiyet ve duygusal koşullar hakim olabilir. Bazı durumlarda annenin doğuma yalnız gittiğinden bile söz edilebilir. Özellikle ebeveynler arasında veya ebeveynlerin kendi aileleri ile duygusal açıdan hassasiyetler belki de ebeveynlerin boşanma gibi süreçleri öne çıkmış olabilir. Pek çok durumda yaşam yerine, yuvaya ait konular ağır basmış olabilir.

Bu yüzden eğer bir yükselen Yengeç iseniz sizin hayatı özellikle duygusal güvenlik alanı oluşturulması gereken bir yer gibi algılayabilir, sizi duygusal açıdan kırıp üzebilecek pek çok hassasiyet olduğunu düşünebilirsiniz.

Köklenmek ve duygusal güvence oluşturmak en temel ihtiyacınız olabilir. Dışarıdan bakıldığında son derece hassas, koruyan ve kollayan taraflarınız öne çıkarken güvenlik kaygınız fark edilebilir. Ayrıca “anne” veya “annelik” ile ilgili konular önem taşıyabilir. Kilo almaya belirgin bir yapıda olabilirsiniz.

Yükselen Aslan iseniz son derece lüks ve şaşaalı koşulların içerisine doğmuş ve doğumunuz büyük neşe ile karşılanmış olabilir. Aslan burcunun “kraliyet” temasından yola çıkarsak, ailede bir “prens” veya “prenses” doğmuş gibi hissettirilmiş olabilirsiniz. Son derece neşeli, eğlenceli ve cömert ebeveynleriniz de olabilir. Belki de eğlence çıkışı gerçekleşen bir doğum anı yaşamış olabilirsiniz.

Bazı haritalarda kişinin hayatında “baba” figürünün varlığı ya da yokluğu çok ön plana çıkmış da olabilir. Bu yüzden siz bu dünyayı eğlenilmesi gereken bir oyun alanı gibi algılıyor olabilirsiniz. Geçmişin pişmanlıkları veya geleceğin kaygılarını yaşamak yerine “an” da kalmanın keyfini yaşıyor olabilirsiniz.

Dışarıdan bakıldığında ışığı ve ısısı ile diğerlerine canlılık ve cesaret veren, eğlenceli, cömert bir kişi olarak algılanıyor olabilirsiniz. Genelde saçlarınızla başınız dertte olsa da; girdiği her ortamda dikkatleri üzerine çeken, heybetli bir yürüyüşe sahip ve “küçük dağları ben yarattım” gibi bir tavrınız öne çıkabilir.

Şayet siz bir yükselen Başak burcuysanız; oldukça ekonomik şartların içine, çalışan ve yüksek ihtimalle memur, öğretmen, sağlıkçı, hizmet sektöründe olan düzen sahibi, titiz ve kurallı ebeveynlerin kucağına doğmuş olabilirsiniz. Zayıf bir bünye ve düşük bir bağışıklık sisteminde doğmuş, minyon bir görünümde de olabilirsiniz. Belki de erken doğum kaynaklı bir zayıflıktan bahsedebiliriz.

Bu yüzden içine doğduğunuz dünyayı çalışıp emek verilmesi ve üretilmesi gereken bir yer olarak algılamış olabilirsiniz. Sizin için sağlık ve düzen sağlama, planlı ve tutumlu yaşama, ekonomik davranma temaları ağır basıyor olabilir. Bilgiye önem veren, hizmet ve yardım etmeyi seven, diğerlerinin de hayatını kolaylaştıran hatta bazı zaman kendinizi “hizmetçi” pozisyonuna koyabilirsiniz.

Dışarıdan bakıldığında da daha dikkatli ve kontrollü, daha çekimser ve belki yalnız, eleştirel bir yapıda görülebilirsiniz. Sağlık ve çalışma yaşamı sizin öncelikleriniz arasında olabilir.

Yükselen Terazi burcuysanız doğum anınızda anne baba arasındaki ilişki sorunlu, dengeleri bozuk olabilir. Belki bir boşanma belki de siz doğduktan sonra evlenmeleri öne çıkan bir özellik sayılabilir. Belki de aile içerisinde hukuksal meselelerin yaşandığı bir anda doğmuş olabilirsiniz. Bu yüzden bu yaşamı sürekli ilişkileri dengelemek gerek bir yer yer olarak algılamış olabilirsiniz.

Bu dünyada sağlıklı ilişki kurmak ve hak/hukuk temaları sizin için önem kazanıyor olabilir. Belki de hiçbir şekilde yalnız kalmak istemiyorsunuzdur. Bu yüzden karşı tarafı alttan almak ve karşınızdaki kişinin ihtiyaçlarına, isteklerine yönelik davranma isteği ağır basıyor olabilir. Belki de kişiler ve olaylar arasında sürekli “arabuluculuk” yapıyor olabilirsiniz.

Genellikle zarif, hoş ve iyi giyimli olabilir; takılarınız, orantılı ve simetrik hatlarınızla dikkat çekebilirsiniz. Kavga ve gürültüden hoşlanmayan, son derece diplomatik ve politik tavırlarınız öne çıkabilir.

Eğer siz yükselen Akrep burcuysanız muhtemelen doğum anınızda ölüm/kalım temalarını deneyimlemiş olabilirsiniz. Sizin veya annenin doğum anındaki hayati bir tehlikesi, belki de doğum esnasında aile yakınlarında kayıp yaşanmış olabilir. Kimi zaman da ülkenin bir karanlık süreçten geçiyor olduğu, ülkede veya ailede maddi krizlerin borçların gündemde olduğu bir doğum anı olabilir. Ayrıca aile içerisinde gizler, sırlı olaylar da ön plana çıkmış olabilir.

Dolayısıyla siz bu dünyayı ölüm kalım savaşı verilen, krizlerin yaşandığı bir yer gibi algılamış olabilirsiniz. Sürekli yüksek bir binanın en üst katından düşüyor, ölümle yüz yüze geliyor fakat ölmüyor gibi hissediyor olabilirsiniz. Bu yüzden siz de dışarıdan bakıldığında daha soğukkanlı, ketum ve sır saklayan bir kişi gibi algılanabilirsiniz.

Sizin için “güven” teması çok önem kazanır. Duygularını iyi yöneten, son derece kontrollü tavırlarda olabilirsiniz. İlaveten doğum anınızdaki “karanlık” teması sizin giyim ve makyaj tarzınıza bile yansımış olabilir. Sizi keskin bakışlarınızdan tanıyabiliriz.

Doğduğunuz anda ufukta Yay burcu yükseliyorsa yüksek ihtimalle başka bir şehirde veya ülkede doğmuşsunuzdur veya babanız o esnada bir yolculukta olabilir. Ayrıca ebeveynlerin akademisyen, öğretmen, inançlarla yoğun bağlantıda veya yabancı kültürden, göçmen olma olasılığı da yüksek olabilir. İyimser, neşeli ve özgürlükçü ebeveynlere de sahip olabilirsiniz. Bazen de çok katı inançları olan, dindar veya fanatik tavırlarda ebeveynler de görülebilir.

Bu yüzden siz bu dünyayı özgürce gezilmesi, farklı kültür v yaşamların görülmesi ve öğrenilmesi gereken bir yer olarak görüyor olabilirsiniz. Yüksek hedefleriniz doğrultusunda sürekli yeni şeyler deneyimleme hevesiniz olabilir.

Uzun ve genelde ince, atletik bir vücut yapısı ile her an yaydan fırlamaya hazır bir ok gibi veya sürekli hareket halinde gerek fiziksel gerek ruhsal yolculuklarda olabilirsiniz.

Eğer siz yükselen Oğlak burcuysanız yüksek olasılıkla daha kıt şartların içerisine doğmuş olabilirsiniz. Bu kıt şartlar belki de sizin ailenize özel değil de ülke genelinde bir yokluk zamanını işaret edebilir. Belki de ülkede otoritenin baskısının olduğu, ağır kuralların ve yasakların uygulandığı, belki bir seçim zamanını da işaret ediyor olabilir. Tabi ebeveynlerin kariyer odaklı, çalışkan veya belki de devletle bağlantılı resmi işlerde çalışıyor olduğundan da bahsedebiliriz. Belki de baba iş şartlarından dolayı doğum anında yanınızda olmayabilir.

Doğum anınızda belki ebeveynlerinizin yaşlı belki de etrafınızda çok yaşlı kişinin olması da söz konusu olabilir. Tabi ebeveynlerin de son derece katı ve kuralcı tavırlarının olduğundan da bahsedebiliriz. Yuva içerisinde “akşam şu saatte sofraya oturulacak” veya “en geç şu saatte evde olunacak” gibi yazılı olmayan kurallar hüküm sürmüş olabilir.

Bu yüzden siz de bu dünyayı daha fazla çalışılması ve statü kazanılması gereken bir yer olarak algılamış olabilirsiniz. Doğum anınızdaki o “kıtlık” bilinci sizi daha tutumlu bir kişiye dönüştürmüş olabilir. Ayrıca soğuk, mesafeli bir yapının dışında belirgin bir kemik yapısında olabilirsiniz.

Yükselen Kova burcuysanız doğum anı şartlarınızın pek çok kişiden farklı hatta anormal olduğundan bahsedebiliriz. Bu sıra dışı koşullar hayata bakış açınızın da diğerlerinden çok farklı olacağını işaret eder. Genel olarak özgürlükçü, son derece sosyal ve modern ebeveynlere sahip olabilirsiniz.

Bazılarınızın doğum anında kolektif olarak ülkede bir kaos, isyan, ayaklanma veya kriz ortamından da bahsedebiliriz. Bazılarınız da bu krizi aile içerisinde yaşamış olabilirsiniz. Belki anne doğum anında yalnız olabilir.

Mantığın ön planda olduğu, akılcı yaklaşımlarda ve gelecek odaklı bir bakış açınız olabilir. Özgürlüğüne son derece düşkün, münzevi ve bağımsızlık mücadelesinde olabilirsiniz.

Dışarıya karşı soğuk ve isyankar ama son derece modern tavırlarınız olabilir.

Dışarıdan baktığımızda sizi sıra dışı ve diğerlerinden farklı bir görünümden tanıyabiliriz. Giyim tarzınız ve saçınız ve hatta makyajınız kendinize özgü olabilir. Oldukça sosyal ve arkadaş canlısı olduğunuz söylenebilir.

Şayet siz ufukta Balık burcu yükseliyorken doğduysanız doğum anında oldukça yoğun duygusal koşullar olduğundan bahsedebiliriz. Aile içinde kontrol dışı kayıplar, göz yaşları ve belirsiz, bulanık koşullar hakim olmuş olabilir. Ayrıca son derece hassas, fedakar ve verici ebeveynlere sahip olabilirsiniz.

Bazı durumda ebeveynlerin yokluğundan hatta var ama yok olduğundan bahsedebiliriz. Sizin için ebeveyn kayıp veya var/mış gibi algılanmış olabilir. Belki de ebeveynler arasında aldanma/aldatılma gibi olayları algılamış, bir ebeveyni “kurban” pozisyonunda görmüş olabilirsiniz. Belki de o an da ülkede yağışlar, kayıplar ve hassasiyetler yaşanıyor olabilir. Bu yüzden dışarıdan baktığımızda sizi her an ağlamaya hazır buğulu gözlerinizden ve hüzünlü duruşunuzdan tanıyabiliriz.

Sizin bu hayatı son derece duygusal koşulların yaşandığı bir yer olarak algılamanız ve çok hassas yaklaşımlarınız olabilir. Dış dünyayı oldukça belirsizlik içeren bir yer ve bulanık olarak görebilirsiniz. İyimser ve fedakar yaklaşımlarınız çoğu zaman sizi aldatılmış, kandırılmış ve hatta “kurban” pozisyonuna düşürülmüş hissettirebilir.