Gökyüzünün büyük kötücül olarak bilinen ancak “kendimize gelmemiz” yolunda bizi eğiten gezegeni, nam-ı diğer büyük öğretmeni Satürn; sorumlulukları, gerçekçi ve disipline olmayı, aynı zamanda ayaklarımızı yere sağlam basmayı sembolize eder.

İleri-geri hareketi fark etmeksizin tek amacı bizi olgunlaştırmak ve geliştirmek üzere “gerçeklerle” yüzleştirmek olan bu gezegenin ifade ettiklerini hiç de hafife almamamız gerekir.

Daha yüksek bir farkındalık sağlamamız adına Satürn’ün prensiplerine daha sonra ayrıntılı bir şekilde değinirim. Bu aşamada 15 Haziran civarı durağanlaşan ve Yaz ayları boyunca geri harekette olan, ancak 4 Kasım itibari ile düz hareketine hazırlanan etkilerinden bahsedeceğim.

Elbette düz harekete geçmesinin yaratacağı değişimi geceden sabaha fark etmeyebiliriz. Zira Satürn, kişisel gezegenlerimize kıyasla çok daha ağır hareket ediyor. Dolayısı ile ileri hareketinin etkiler de birkaç hafta içerisinde daha net hissedilecektir.

 

Geri hareketi boyunca, her birimize öğretmek istediği ders konularında ve geri gittiği yaşam alanlarımızda; daha fazla zorluk çıkaran, geriye düşüren, korku yaratan, tekrar eden sorunlarla yüzleştiren, bizi iki ileri bir geri götüren, şartlarımızı kısıtlayan veya imkanlarımızı daraltan etkiler vermiş olabilir.

Ayrıca Balık burcunda geri harekette olmasından dolayı; sınırlarımızı yeniden belirlememizi, yeniden yapılandırmamız gerekenler olduğunu, gereksiz fedakarlıklara biz sınır çizmemiz ve daha gerçekçi veya sorumluluk sahibi olmamız gerektiğini hatırlatmaya çalışırken, psikolojik ve ruhsal anlamda da bizi oldukça yormuş olabilir.

Şayet gereken farkındalığa ulaşıp derslerimiz aldıysak, ileri hareketinin başlaması ile yeniden yapılanmamız adına, yeniden şans tanırken, bizi biraz daha rahat bırakmaya hazırlanıyor.

Her birimiz Satürn’ün ileri harekete geçtiği yaşam alanlarımızda artık biraz daha rahat nefes alabileceğiz. Ancak bu rahatlama, sorumluluklarımızdan ve gerçekçilikten uzaklaşabiliriz anlamına gelmemeli. Satürn’ün gerekliliklerini yerine getirmediğimizde maddi/manevi, fiziksel veya ruhsal boyutta ne gibi zararlar görebileceğimizi geri hareketinde yaşadıklarımızı düşünerek daha rahat anlayabiliriz.

Satürn, 2024 yılının Haziran sonuna kadar ileri harekette olacak. Şimdi burçlar üzerinden önümüzdeki bu süreçte biraz daha rahatlayabileceğimiz ve daha ileri gidebileceğimiz etkilerden bahsedeceğim. Etkileri, hem burcunuz hem de yükselen burcunuza göre değerlendirebilirsiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki, Satürn’ün Balık burcundaki yolculuğu daha iki yıl sürecek. Bu yüzden ileri hareketin rehavetine kapılmamalı ve belirttiğim uyarıları önümüzdeki süreçte dikkate almalısınız.

 

Koç ve Yükselen Koç

Haziran ayından bu yana geri harekette olan Satürn etkisi ile iç dünyanıza dönme ve izole olma ihtiyacınız oluşmuş, kendinizi yalnız ve depresif hissetmiş olabilirsiniz. Belki de etrafınızdaki pek çok şeyden ve kişiden soğumuş, bilinçli olarak yalnız kalmayı seçmiş olabilirsiniz. Hatta bazılarınızda yeme içme veya özellikle uyku düzeni de bozulurken, nereden geldiği belli olmayan korku ve kaygılarla psikolojik hassasiyetler yaşamış olabilirsiniz. Bir kısmınız da fiziksel sağlık sorunları ile şifalanmak durumunda kalmış olabilir. Şimdi silkelenme, kendinize gelme ve yeniden ayağa kalkma zamanı. Arka planda yeniden yapılanmak adına eksiklerinizin farkına vardıysanız yeni planlamalar yaparak ve disiplininizi yeniden kazanarak daha rahat harekete geçebilirsiniz. Sağlığınıza ve uyku düzeninize de dikkat edin!

 

Boğa ve Yükselen Boğa

Haziran ayından bu yana gelecek planlarınız, öne çıkarmak istediğiniz projeler sekteye uğramış olabilir. Bir müddet önünüzü görememiş, yeni adımlar atmak isterken bu plan ve projelerde tıkanıklıklar yaşamış ve bu yüzden geleceğe bakış açınız ve umutlarınız da depresif bir hal almış olabilir. Hatta bazılarınız sosyal çevre veya arkadaşlıklardan destek göremediği gibi meslektaşlar veya içinde bulunduğu gruplardan soyutlanmış daha asosyal bir yaşama geçmiş olabilir. Ancak şimdi Satürn ileri hareketine geçerken sizlere gelecekte yapmak istedikleriniz ile ilgili eksikliklerinizin farkındalığını yaşatmış ve bu yönde sorumluluk almanız adına dikkat çekiyor. Sosyal çevrenizde kimlerle aranıza sınır çizmeniz gerektiğini de görüp, umutlarınızı yeniden besleme ve planlarınız için yeniden adım atma zamanı!

 

İkizler ve Yükselen İkizler

Haziran ayından bu yana kariyer ve statünüze dair konularda zorlanmış, belki bu alanda itibar suikastine uğramış, işinizden olmuş, haklarınızı alamamış veya çok ağır görev ve sorumluluklar altında ezilmiş ve karşılığını görememiş olabilirsiniz. Siz de Satürn transitinden ağır etki alan burçlardansınız. Geçmişte kariyer anlamında elinizi taşın altına koymadıysanız uzun süren bir işsizlik dönemi yaşıyor ve bunun negatif getirileri aile alanına da yansımış olabilir. Ancak Satürn artık ileri harekete geçiyor. Eğer olanlardan ders çıkarabildiyseniz kariyeriniz adına yeni imkanlar yakalayabilir, kendinizi bu alanda yeniden temellendirebilirsiniz. Bazılarınız bu statü değişimini evlenme/boşanma gibi konulardan kaynaklı yaşayabilecekken yaşam yeri ile birlikte kariyer hayatında da değişime gidebilir.

 

Yengeç ve Yükselen Yengeç

Haziran ayından bu yana kişisel gelişiminiz, eğitimler, yurt dışı ve uzaklarla bağlantılı konular, yabancılarla yapılacak işler konusunda zorlandığınız bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Bu alanlarda tıkanıklıklar, çok isteseniz de ilerleyememek veya önünüze taş koyan prosedürlerle uğraşmak durumunda kalmış olabilirsiniz. Bekleme veya belki gerileme döneminiz sona eriyor. Artık bu alanlarda daha rahat aksiyon alabilirsiniz. Ancak Satürn transitinde hiçbir şeyin kendiliğinden olmayacağını, sizin de elinizi taşın altına koymanız gerekliliğini bilmelisiniz. Özellikle kariyerinizi ilgilendiren araştırmalar, akademik çalışmalar, dil öğrenmek, sınavlara hazırlanmak faydanıza olacaktır. Bazılarınız da uzaklarda yeniden yapılanmanın temel atma çalışmasında olabilirsiniz. Bu anlamda üzerinize düşenleri disipline olarak ele almalısınız.

 

Aslan ve Yükselen Aslan

Haziran ayından bu yana başkalarından gelen kaynaklar, hisseli mal veya ortaklı paralar, nafaka, tazminat veya miras gibi hak edişleri almakta zorluk yaşamış olabilirsiniz. Bazılarınız için bu dönem eşin kaynaklarının, gelirlerinin daralmasını da işaret etmiş ve finansal dengelerinizi sarsmış olabilir. Bazılarınız da bir başkasına maddi/manevi refakat etmek zorunda kalmış ve zorlanmış veya vergi, nafaka, ceza gibi ödemelerden dolayı sarsılmış olabilirsiniz. Şimdi Satürn’ün ileri hareketi ile birlikte gelir-gider konularında yaşadığınız tıkanıkların bir nevi rahatlaması söz konusu olabilir. Satürn, size iyi bir muhasebe yapmanız, mümkün olduğunca borçlanmamanız, gereksiz harcamaları bırakıp kemer sıkmanız ve birikim yapmanız gerekliliğini vurgulamakta!

 

Başak ve Yükselen Başak

Haziran ayından bu yana ilişki, evlilik veya ortaklı işlerinizde pürüzler yaşamış ve birlikteliklerde ortaya çıkan sorunlar sizi ağır bir şekilde test etmiş olabilir. Belki de özgürlüğünüzü kısıtlayan, sizi gerek ruhsal gerek bedensel olarak zayıf düşüren davranışlara maruz kalmış olabilirsiniz. Bazılarınız partnerin yaşadığı sorunlardan dolayı fedakarlık yapmak durumunda kalmış bazılarınız da ilişkinin geleceği ile ilgili önemli kararlar aşamasına gelmiş olabilir. İlişkiniz ile ilgili gerekli sorgulamaları yaptıysanız ne yönde sorumluluk almanız gerektiğinin bilincine varmışsınızdır. Artık yönsüzlük veya kurban pozisyonuna düşmüşlükten bir nebze de olsa kurtuluyorsunuz. Partner tarafından yalnız bırakılmış hissetmek veya uzun bir ilişkisizlik döneminden geçmekle aslında kendinizi geliştirmeniz ve kendinize yatırım yapmanız gerektiğini bilme zamanı!

 

Terazi ve Yükselen Terazi

Haziran ayından bu yana özellikle iş ve mesleki konularda zorlanmış, zorluk ve tıkanıklıklarla mücadele etmiş olabilirsiniz. Uzun süren işsizlik, kalıcı olarak bir işte barınamamak, var olan işinde maddi manevi değer görememek, fedakarlıklarının karşılığını alamamak, kurban pozisyonuna düşmek gibi etkiler almış olabilir. Şimdi artık bu konular biraz daha rahatlamaya ve işler yoluna girmeye başlarken; sizin de iş yaşamınıza dair daha fazla sorumluluk almanız, mesleki anlamda kendinizi geliştirmeniz, bir anlamda çıraklıktan ustalığa geçmek adına çaba sarf etmeniz gerekecektir. Ayrıca bozulan sağlık sorunlarınıza daha rahat çözümler bulmaya başlayabilirsiniz. Ancak sağlığınızın kıymetini anlamanız, yeme/içme/uyku düzeninize önem vermeniz ve vasa zararlı bağımlılıklardan arınmanız gerekir.

 

Akrep ve Yükselen Akrep

Haziran ayından bu yana özellikle hayattan keyif almak konusunda zorlanmış olabilirsiniz. Yetenek ve yaratıcılığınızı aktif olarak kullanamamak veya ortaya çıkardıklarınızın beğenilmemesi özgüveninizi sarsmış olabilir. Bazılarınız çocukları ilgilendiren sorun veya sorumlulukların altında ezilirken bazılarınız da aşk hayatındaki tıkanıklıklarla uğraşmış veya partnerle bir uzaklık ve soğukluk yaşamış olabilirsiniz. Yalnız olanlar da “neden kimse beni beğenmiyor, neden bir ilişki yaşayamıyorum” diye hayıflanmış olabilir. Satürn, Balık burcunda ilerlerken eğlenmeye veya aşk yaşamaya değil, yaratıcılığınız üzerine daha çok eğilme, yeteneklerinizi geliştirme zamanına işaret ediyor. Ayrıca aşka bakış açınızı da olgunlaştırmanız, olmayacak hayaller peşinde koşmamanız gerekir. Kendinize yatırım yapma zamanı!

 

Yay ve Yükselen Yay

Haziran ayından bu yana aile yaşamınız veya yaşam yerinize dair bazı sorunlar yaşamış olabilirsiniz. Kiminiz ebeveynleriyle, eşi, evliliği ile daha fazla ilgilenmek ve fedakarlıklar yapmak zorunda kalmış kiminiz ise aile içi sorunlardan dolayı onlarla aranıza bir sınır çizmiş olabilirsiniz. Bu dönemde köklendiğinizi hissetmek de zor olmuş olabilir. Belki ev sahibiniz ile problemler yaşamış, yaşam alanınızdan soğumuş belki de evlilikteki sorunlardan veya kariyerden dolayı evden uzak kalmış olabilirsiniz. Her durumda aile, eş ve yaşam yerinizle ilgili tıkanıklıklar sizi yormuş olabilir. Ancak şimdi bu anlamda işlerin biraz daha rayına girebilir, sorunlar daha rahat çözüme ilerleyebilir. Özellikle aile içi ilişkilerde sizi yoran kişilere gereken mesafeyi koyabilirseniz biraz daha rahatlayabilirsiniz.

 

Oğlak ve Yükselen Oğlak

Haziran ayından bu yana kendinizi özellikle zihinsel anlamda daha depresif ve karanlık düşüncelerde hissetmiş olabilirsiniz. Belki bu atalet veya depresif etkiler sizin sorumluluğunuz olan eğitimlerinize olumsuz yansımış olabilir. Bazılarınız da böyle bir dönemde yakın çevre/yakın akraba veya kardeşleri ile ilişkileri ve onlarla olan iletişimde sınanmış, çeşitli sınavlar vermiş olabilir. Artık kimlere ne kadar fedakarlık yapmanız veya kimlere ne kadar sınır çizmeniz gerektiğini veya kendinizi eğitip daha donanımlı olmanız gerektiğini fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi ileri hareketle birlikte sözlü ve yazılı iletişim gerektiren işleriniz, analiz etmek, bilgi toplamak ve daha sistemli ilerlemek konusunda biraz daha rahat nefes alabilirsiniz.

 

Kova ve Yükselen Kova

Haziran ayından bu yana özellikle finansal konularda, kazançlar alanında bir daralma veya gecikmeler yaşamış olabilirsiniz. Kazanmak, birikim, yatırım yapmak ya da alacaklarını alma konusundaki zorluklar kendinize olan güveninizi de sarsmış olabilir. Kendi değerinizi sorgulamış ve çoğunlukla değersizlik duygusuyla depresif hissetmiş olabilirsiniz. Ancak şimdi bu anlamda biraz daha rahat nefes almaya başlayabilir, sorunlara daha rahat çözüm bulabilirsiniz. Satürn, paraya çevirebileceğiniz bir yetenek geliştirmeniz ve elinizdeki maddi manevi değerlerinize sahip çıkmanız konusunda sizi uyarıyor. Maddi anlamda başkasına güvenmek sizi zor duruma düşürebilir. Belki paranızı mantıksızca çarçur ettiniz, belki fazla iyimser davranıp iyi bir muhasebe yapamadınız veya bazı maddi fedakarlıklar yaptınız. Ancak maddi konulara artık daha gerçekçi bakmalısınız.

 

Balık ve Yükselen Balık

Satürn sizin burcunuzda ilerliyor. Bu transitten en çok etkilenen sizsiniz. Kişisel istek ve hedefleriniz, genel sağlığınız, aile ve iş dinamikleriniz, yaşam yeriniz veya ilişkiniz de dahil olmak üzere hayatınızın ana dinamikleri ve kendinizi, ruhsal ve bedensel sağlığınızı yeniden yapılandırma sürecindesiniz. Ancak Haziran ayından bu yana bu konularda çok daha zorlanmış ve hatta tökezlemiş olabilirsiniz. Şimdi yaşantınızı yeniden yapılandırabilir, sağlam temeller atabilir ve hedeflerinize biraz daha rahat ilerleyebilirsiniz. Artık gerçekleşmesi zor hayaller ve gereğinden fazla iyimser olmak yerine her şeye daha mantıklı bakmak ve daha fazla olgunlaşmak zamanı! Ayrıca hayatın gerektirdiği sorumlukları almakla yükümlüsünüz. Ancak bu şekilde yeni bir siz inşa edebilirsiniz.