Ekim ayı ile birlikte tutulma mevsimine girmiş bulunuyoruz. Oldukça önemli bitişler ve başlangıçların zamanındayız.  

14 Ekim de Terazi burcunda bir Güneş tutulması, 28 Ekim de ise Boğa burcundaki son Ay tutulmasını yaşayacağız.  

Ay düğümleri 17 Temmuz 2023’te Boğa-Akrep eksenindeki yolculuklarını bitirerek Koç-Terazi eksenine geçtiler ve 12 Ocak 2025 tarihine kadar bu burçlarda ilerleyecekler. 

14 Ekim Terazi burcunda yaşayacağımız Güneş tutulması ile önümüzdeki 1,5 yıl sürecek olan genel gündemimiz belli olacak.  

Aslında bazılarımız 20 Nisan itibari ile yaklaşan bu değişimin ayak sesini duyuyor olmalı! Zira yeni döngü esas olarak o tarihlerde başladı. Yaşantımızda bazı konuların son bulduğu, bazı kişilerle yolun sonuna geldiğimiz ve bazı kapıları artık hiç açılmamak üzere kapattığımız o tarih, aslında bir nevi yeni gelecek olan gündeme bir zemin hazırladı.  

Ve şimdi 14 Ekim Güneş tutulması ile yeni kapıların açıldığını, yeni gündemimizi karşıladığımızı göreceğiz. Tutulmalara tekrar detaylıca değineceğim. Şimdi ayın diğer öne çıkan etkilerine göz atalım.  

1-2 Ekim tarihlerindeki göksel etkiler zihinsel anlamda dağınıklığı, anlaşılması zor birtakım koşulları ve yanılgıları karşımıza getirebilir. Özellikle alım-satım işleri, anlaşma ve sözleşmeler veya imza gerektiren konularda son derece dikkatli ve temkinli olmaya özen gösterilmeli. 

Aksi takdirde yanılmaya, aldanmaya, kurban pozisyonuna düşmeye açık olabiliriz. Bu tarihte zihinsel ve fikirsel olarak çok da objektif olamayacağımızın farkına varmalı ve önemli kararlar almamaya özen göstermeliyiz. Ayrıca karşımızdaki kişiyi doğru anlamalı, gerçekçi düşünmeli ve kendi ifadelerimizde de net olmalıyız. Bu gökyüzü altında verilen sözlerin tutulmaması veya yalan beyanlar olabilir.

3 Ekim itibari ile zihinsel olarak daha odaklı olacağız. Araştırma, konsantrasyon ve derinlik gerektiren her türlü iş için bugünden faydalanabiliriz. Fakat gölge yanıyla fikir ve düşüncelerimizi savunurken baskıcı ve tehditkar tavırlar içerisine bürünmemeye özen gösterelim.

5 Ekim tarihinde Merkür Terazi burcuna geçiyor ve 22 Ekim tarihine kadar burada ilerleyecek. Bu süreçte zihnimiz daha çok ilişkilerimiz ve ortaklıklarımızla ilgili olurken; ilişkilerde adaleti, dengeyi sağlamaya yönelik fikirler üretmeye odaklanabiliriz. Ayrıca ortaklı projelere, görüşmelere, anlaşmalara, orta yolu bulmaya ve barış sağlamaya daha ılımlı bakabiliriz.  

7-8-9 Ekim tarihinde gökyüzündeki sert açılar öfke ve gerginlik yaratan durumları karşımıza çıkarabilir. Karşımızdaki kişilere karşı baskıcı ve tehditkar tavırlar içerisine girebilir hatta ezme, kontrol etme arzusunda olabiliriz. Bir diğer taraftan zayıf yönlerimizi insanlara göstermemek bu günlerde bizim için faydalı olabilir. Planlı kötülüklere açık olabiliriz. Tartışmalara ve gereksiz mücadelelere girmemeye, trafikte dikkatli olmaya özen gösterelim. Bu açı altında, kavgayı başlatan veya karşı tarafı kışkırtan, sonuçlarını da göze almalı. Bu günleri sakin geçirseniz bile sizi provoke eden, risk taşıyan veya başınıza iş açabilecek kişilerden uzak kalmanızda fayda var.  

Yine 9 Ekim’de uzun zamandır Aslan burcunda ilerleyen Venüs, bu yolculuğunu nihayet sonlandırarak Başak burcuna geçiyor ve 8 Kasım tarihine kadar bu burçta ilerleyecek. Başak burcunda pek de rahat olmayan Venüs, ilişkiler ve finansal konularda eleştirel, mükemmeliyetçi ve detaycı yaklaşımlarda bulunabileceğimizin altını çiziyor.  

Üstelik 9-10 Ekim de Satürn’le sert açılanması ilişkiler ve finansal konularda gecikmeler, soğukluklar ve engellerin ve hatta kopuşların olabileceğini vurguluyor belki de bu konularda çeşitli sınavlara tabi tutulabiliriz. Bir diğer taraftan sevilmediğimizi ve değersiz olduğumuzu hissetmek mümkün. Bu tarihler yeni ilişki başlangıçlarını desteklemiyor. Keyiflere düşkünlük ve sorumluluklardan kaçmak, problemler yaşatabilir. Ancak 21 ve 31 Ekim günlerinde kuracağı olumlu açılarla da maddi ve manevi fırsatları ve sürprizleri beraberinde getirebilir.  

12 Ekim tarihinde Mars yöneticisi olduğu ve kendini iyi hissettiği Akrep burcuna giriş yapıyor ve 24 Kasım tarihine kadar bu burçta ilerleyecek. Mücadelemizi ortaya koyarken daha detaycı ve planlı, çok da göz önünde olmadan, daha taktiksel hareket edeceğiz. Terazi burcundaki denge ve adalet arzusundan Akrep burcundaki hırs ve güç arzusuna evrilen bu enerjiyle kafamıza koyduğumuzu elde etmek için gözü kara bir şekilde her yolu deneyebileceğimizi gösteriyor. Karşılaştığımız krizleri daha rahat yönetebileceğimiz, stratejik ilerleyeceğimiz ve gerektiğinde karşı tarafı manipüle edebileceğimiz bir süreç olacağını söyleyebiliriz.  

Özellikle 12-13 Ekim tarihlerini uzun süreli, kalıcı girişimler ve aynı zamanda yüksek sabır, dayanıklılık ve güç gerektiren işler için bu tarihlerden faydalanabiliriz.  

14 Ekim tarihinde Terazi burcunun 21 derecesinde bir Güneş tutulması gerçekleşecek. Güney Ay Düğümü tarafında gerçekleşecek olan bu tutulma artık geride bırakılması gereken konu ve olaylarda girişimde bulunabilmemiz adına bizlere destek veriyor. Belki de bizleri geriye çeken, zarar veren durumların içinden çıkarak hayatımızda yeni bir sayfa açmamıza olanak tanıyacak.  

Tutulma Terazi burcunda gerçekleştiği için, bu bir ilişki veya ortaklık olabileceği gibi bir eğitim veya anlaşma da olabilir. Yakın çevre, akrabalar, kardeşler, eğitim ve yolculuklar, imza gerektiren işler ve seyahatler bu tutulmada gündemimizde olacak. Özellikle bu tutulmadan Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak, İkizler, Kova burçları ve bu burçların 17 ila 25 derece arasında kişisel gezegenleri olanlar daha yoğun etki alırken irili ufaklı her birimiz tutulmadan etkileneceğiz.  

19-20 Ekim tarihinde Güneş ve Merkür’ün dış kavuşumuyla bu tarihten itibaren zihnimizde dışa dönemeye başlayabilir, geçmişteki fikirlerimizi dış dünyaya daha çok açabilir, önemli projelerimizi yürürlüğe koyabiliriz. 

Ancak aynı gün Plüton’un da bu kavuşuma sert açılanması ile güçlü kişilerin üzerimizdeki baskı kurma isteği, tehditkar tavırları, şüpheler, paranoyalar rahat vermeyebilir.  

Bir diğer taraftan 19-20 Ekim tarihlerinden derin araştırmalar yapmak, bir konuda derinleşmek ve özellikle konsantrasyon gerektiren işlere yönelmek için faydalanabiliriz.

21-22 Ekim tarihlerinde maddi kazançlar sağlamak, sosyal çevreden fırsatlar elde etmek, girişimlerden olumlu dönüş almak, somut değerler elde etmek istediğimiz konu ve olaylarla ilgili çeşitli şans ve fırsatlar elde edebiliriz. Bunlar maddi, manevi her anlamda fırsatlar olabilecekken özellikle finansal konularda destekler görebilir, kazanç artışı ve doğru yatırım yapma fırsatları elde edebiliriz.

22 Ekim tarihinde Merkür, Akrep burcuna geçiyor ve 10 Kasım tarihine kadar bu burçta ilerleyecek. Bu süreç içerisinde daha derin düşünceler içerisinde olabiliriz. Konsantrasyonumuzun yüksek olacağı bu dönemde psikolojik destek alabileceğimiz gibi bu alanlara ilgi duyabilir, derin araştırmalara yönelebiliriz. Gölge yanıyla kuşkucu, takıntılı, sabit fikirli ve şüpheci bir zihin yapısında, manipüle etmeye ve kaygı duymaya açık olabiliriz.  

28 Ekim tarihinde Boğa burcunun 5 derecesinde Ay ve Güneş karşı karşıya gelerek bir Ay tutulması gerçekleştirecek. Boğa-Akrep aksında yaşanacak son tutulmayla birlikte artık bir defterin kapandığına şahit olabiliriz. Bu tutulmayla birlikte finansal konular, maddi ve manevi değerlerimiz ön planda olurken riskli yatırımlardan ve gereksiz harcamalardan uzak durmaya, krizli ortamlar yaratmamaya özen gösterelim. Bir diğer taraftan tutamayacağımız sözler verebilir, fanatik ve tutucu tavırlar sergileyebiliriz bu da çevremizdeki kişilerle problemler yaşamamıza neden olabilir. Ancak bu tutulma bazılarımız için kariyerde sıçrama ve önemli kazançlar elde etme zamanına da işaret ediyor.  

30-31 Ekim tarihlerinde Venüs’ün Uranüs’le uyumlu açılanması bizleri canlandırıcı ve heyecanlandırıcı etkiler barındırıyor. Özellikle ikili ve sosyal ilişkilerimizde, finansal konulara hareket ve hız katan etkilerin haricinde sürprizli durumlarla karşılaşabiliriz. Yalnız olanlarımız için sürpriz bir ilişki başlangıcı gündeme gelebilirken maddi anlamda güzel gelişmeler yaşanabilir.