Tarih boyunca önem verilen tutulmalar, aslında her ay düzenli olarak yaşadığımız yeniay ve dolunaylardır.

Bu yeniay veya dolunaylar kadersel temaları sembolize eden Ay düğümlerine yakın mesafede yaşandığında etkileri çok daha yoğun hissedilen tutulmalar olarak karşımıza çıkar.

Biz bir yıllık döngü içerisinde en az iki Güneş, iki de Ay tutulması yaşarız.

Terazi burcunda yaşadığımız Güneş tutulmasının ardından 28 Ekim’de Boğa burcunda yaşayacağımız Ay tutulmasına ilerliyoruz. Tutulmalarla birlikte genelde bildiğimiz, alışkın olduğumuz konfor alanlarımızın dışına çıkıp yeni olan deneyimlerle karşılaşırız.

Bu deneyim ve değişimler bazen sarsıcı, bazen zorunlu ancak bazen de bizim tek başımıza yapmaya cesaret edemediğimiz konularda itici bir güç olarak hayatımıza girerler.

Elbette kontrolümüz dışında gelişebilecek olaylar veya daha önce hiç aklımızın ucundan geçmeyen değişimler üzerimizde endişe yaratabilir. Ancak yaşananlar tam da ihtiyacımız olan deneyimlerdir.

Bu deneyimlere en yüksek düzeyde uyum sağlayan ve koşullar karşısında esnek davranan kişiler, en az zorlanacak olanlardır.

Böyle dönemlerde evlenme, boşanma, taşınma, işe başlama veya şehir değişimi gibi olaylar tecrübe edilebilir.

Yakın veya uzak ilişkilerimiz, geçmişte kalan kişi veya konular, sağlığımızla ilgili hassasiyetler de vurgulanırken aslında hayatımızın temel taşları ile ilgili değişim zamanlarıdır.

İki tutulma arasında ilerliyoruz. Zaman zaman yeteneklerimizin ve içimizde olan gücün farkına vardıran tutulmaların tesirleri oldukça güçlüdür.

Bu gelişmeler oldukça hızlı ve beklemediğimiz bir anda gerçekleşeceğinden bizim planlarımızı da bozuyormuş gibi algılanabilir.

28 Ekim Ay tutulması aslında bir dolunay zamanıdır. Ancak etkileri dolunaydan çok daha yoğun hissedilir.

Her dolunay zamanında olduğu gibi Ay tutulması da bazı konuları ve kişileri artık enine boyuna değerlendirme zamanının geldiğini, maddi manevi anlamda bir muhasebe yapma gerekliliğini ve bu doğrultuda bir sonuca varma ve karar alma zamanını işaret eder.

Elbette yaşananlar her zaman bizim kontrolümüze ve kararlarımıza bağlı olmayabilir.

Bazen kadersel sonlanmalar, yolun sonuna gelişler veya kontrolümüz dışında elimizden kayıp giden şeyler de olabilir. Aslında kökleri sağlam olmayan, etkisini yitiren ve miadını dolduran kişi veya konularla vedalaşma zamanıdır.

Bilinçaltımızı hareketlendiren Ay tutulmaları bir anlamda geçmişin izlerinin temizlenmesine de vurgu yapar.

Bu nedenle Ay tutulmaları bünyesinde daha fazla hassasiyet ve duygusal temaları barındırır. Uyku ve yeme düzensizlikleri oluşabilecekken korku ve kaygılarımızda artış görülebilir.