Herkesin bir arada ve birbiri ile bağlantıda olduğu ilişkiler…

Tek başımıza yaşayamıyoruz ve hayatın her cephesinde ilişkilere ihtiyacımız var. Aslında ilişkilerle biz eksikliklerimizi tamamlamaya çalışıyoruz…

İlişkileri değerlendirirken hissettiğimiz eksiklik vurgusu bizler için çok önem kazanıyor. Astrolojik açıdan da ilişkileri ve bu eksiklik konusunu bize açıklayan çeşitli göstergeler var.

Astrolojik olarak ilişkileri incelediğimizde doğum haritamızda 7.ev kendimizde var olan ancak bilince çıkmamış ve dolayısıyla kendimizde eksikliğini hissettiğimiz şeyleri gösterir. Bu yüzden bu eksikliği karşı tarafla tamamlama ihtiyacında oluruz.

Aslında henüz 7.evimizin işaret ettiklerini değerlendirmeden önce daha temel düzeyde bu eksikliği saptamak açısından doğum haritamızdaki element eksikliği bize çok önemli ipuçları verecektir.

Öncelikle haritamızda eksik olan elementi, doğum haritasında baskın olan kişilerle tamamlamak isteriz. Element bakımından eksikliği saptamak için doğum haritanızı ve bu hesaplama yöntemini bilmeniz gerekir.

7.ev, alçalan, yani yükselen burcun tam karşısındaki evdir. Örneğin sizin yükselen burcunuz Yengeç ise alçalan burcunuz yani 7.eviniz Oğlak olmak zorundadır.

Dolayısıyla siz kendinizi tamamlamak açısından Oğlak burcunun sembolize ettiği konuları kendinizde eksik hisseder ve bu özellikleri yoğun olarak gösteren kişiye çekilirsiniz.

Ancak bu durum karşınızdaki kişinin ille de Oğlak burcu olacağı anlamına gelmez. Burada öne çıkan özellikler Oğlak burcunun toprak elementi ve öncü niteliğidir. Örneğin siz yükselen Terazi iseniz 7.evinizde Koç burcu olacak ve partneriniz daha girişken, inisiyatif alan, sabırsız, heyecanlı ve enerjik özelliklere sahip olacak veya siz yükselen Akrep iseniz 7.eviniz Boğa burcu olacak partneriniz zevk ve keyiflerine düşkün, sabırlı, iradeli ve sahip olduklarını koruma arzusunda olan bir yapıda olacak.

7.ev klasik astrolojide ilişkideki/evlilikteki beklentimizin veya arayışlarımızın dışında bu konudaki tavır ve tutumlarımızı da anlatır.

Böyle bakıldığında 7.evde bulunan burcun niteliksel özellikleri yani buradaki burcun öncü, sabit veya değişken nitelikte olması bize yine çok şey anlatırken önemli ipuçları verecektir.

7.evde öncü nitelikteki bir burcun yer alması ilişkiyi başlatmak veya bitirmek konusunda inisiyatif alabileceğimizi, ilişkiyi kendi ihtiyaçlarımıza göre yönetme veya bitirme/başlatma aşamasında kimseyi dinlememe eğiliminde olabileceğimizi işaret ederken;

Sabit nitelikteki burç ilişkide daha sabırlı olma, başlatma ve yürümeyen ilişkiyi bitirme konusunda hemen karar verememe, inat, direnme veya uzun süre sürdürme eğiliminde olabilir.

Değişken nitelikteki burç ise değişken tavırları, esnek tabiattaki tutumları, bitirme veya başlatma konusundaki kararsızlıkları ve hızlı değişken fikirleri gösterecektir.

Elbette bir sonraki aşamada 7.evin içerisindeki gezegenler de birlikteliğe, bu birliktelikteki beklentilere, evliliğin ve eşin durumuna dair çok önemli ayrıntılar verecektir. Mesela 7.evin içerisinde Mars’ın veya Neptün’ün olması birbirinden çok farklı durumları anlatacaktır.

Bir diğer detay ise flörtler söz konusu olduğunda; erkek haritasında Venüs, kadın haritasında ise Mars’ın bulunduğu burç kişinin beğendiği, çekim duyduğu partnerin özellikleri hakkında epeyce bilgi verecektir.

Evlilik söz konusu olduğunda ise erkeğin haritasındaki Ay, kadının haritasındaki Güneş kişinin evlenmek istediği eş profilini anlatacaktır.

Elbette ilişkiler söz konusu olduğunda incelemek gereken başka önemli detaylarda var. Daha derinlemesine bakıldığında Arap noktaları, asteroitler veya transneptünyenlerin de incelenmesi gerekir.

Son olarak 7.evin yöneticisi doğum haritamızda hangi evde yerleşmişse eşin konumu/durumu veya bize göre hangi noktada olduğu hakkında da olasılıklar alabiliriz.

Örneğin 7.evin yönetici gezegeni 10.evde ise bize statü kazandıran, toplum önünde ve tanınmış veya kariyer yaşantısında tanışacağımız bir eşi sembolize ederken 7.evin yönetici gezegeni 3.evimizde ise eşin yakın çevremizden, okul hayatımızdan veya sosyal medya üzerinden yazışarak tanıştığımızın göstergesi olabilir.

Bu anlamda ilaveten kadın haritasındaki Güneş’in, erkek haritasında ise Ay’ın durumuna da bakılabilir.